Köpa på dryckesauktion

Dryckesauktionen i juni avslutad

Så har säsongens sista auktion gått till ända med 711 utrop, där tyngden låg på champagne och bordeauxviner.

Champagne-trenden håller i sig i Sverige vilket syns på få återrop och stigande priser. Framför allt märktes en 1976 Krug för slutpris 9240 kronor inklusive avgifter, Cristal Rosé 1996 för 5160 kr och låda med 6 flaskor 1996 Dom Pérignon Rosé för 26 400 kr. Framför allt är det klassiska prestigechampagner som säljs med några inslag av mindre odlare som Selosse, Jacquesson, Leclapart och Pierre Peters.

Vitt vin, torrt och sött, för en tynande tillvaro. Lite synd tycker vi, eftersom många vita viner är lagringsdugliga och får en fördjupad komplexitet med åren. På söta sidan märks framförallt Château d’Yquem i olika ålder och en 1959 Tokaji Azsu för 3240 kr.

Även portvin har haft svagt intresse senaste åren, men på juni-auktionen fanns det många intressanta objekt, varav de flesta sålde med framgång. Fina lotter med mixade portviner och årgångar, tawny och colheita med perfekt ålder och smakbalans. Vi kan nämna 1963 Dow’s och Sandeman’s, 1965 Barros och flera vintage port från 1977.

Röd bordeaux i fokus

Så till den innehållsrika Bordeaux-delen, 22 procent av antalet utrop. Vi såg här många viner från fina årgångar som 1982, 1986 och 1990. Men även äldre årgångar som en 1956 Ch. Mouton Rothschild som gick för 9600 kr och två stycken 1986 Château Pétrus för 34800 kr. Bland de klassiska åren noterade vi fem st 1982 Ch. Latour för 51 660 kr och fyra st 1983 Château Montrose på magnum för 19 200 kronor. Vi hade med flera mini-samlingar av Château Mouton Rothschild 80-tal och 90-tal som fick många bud, 5-7 stycken för mellan 26400 och 30000 kronor. Bland de yngre börjar 2000-talet bli riktigt intressant med viner mellan årgångarna 2005 och 2010 som märkbart ökar i pris.

Röd bourgogne

I Bourgogne utropades många eftertraktade viner. På toppen hittar vi en 1993 Clos de la Roche från Ponsot, 6504 kr, en La Tache 2000 för 16 800 kr och en 2010 Romanée Saint Vivant från Cathiard för 12 600 kr. Flera mikroproducenter ökar i värde på grund av mycket liten produktion, producenter som Cathiard, Groffier, Dugat och Le Moine.

Italien rött vin

Italien är fortsatt starkt med allt fler prestigeviner som är mycket åtråvärda. Vi finner klassiska Biondi Santi Riserva från 1988 två stycken för 7680 kronor inklusive avgifter och en 1990 för 4800 kr. Vidare Masseto 1990 också den för 4800 kr och Elio Altare med 2 buteljer från 1989/1990 för 3840 kr. Flera producenter i Brunello di Montalcino ökar i intresse denna gång 9 buteljer Brunello från Casanova di Neri för hela 24000 kr.

USA rött

Viner från USA har märkbart varit fler denna vår på våra auktioner. Framför allt är det viner från exklusiva producenter med mycket liten prouktion. I juni-auktionen hade vi hela 25 viner från producenten Sine qua Non med snittpriser på mellan 3000 och 5000 kronor flaskan. Tre buteljer Scarecrow cabernet 2004 gick högt över utrop för hela 18 600 kr. Övrigt att notera en låda Far Niente cabernet sauvignon 2011 som gick för 19 800 kr.

I övriga världen regerar välkända viner som Vega Sicilia, Penfolds med sina Grange, Bin 60A, Bin 707 och vidare Astralis och Château Musar som flitigt omsätts på auktionsmarknaden.

Sprit

På destillatsidan fanns flera mycket intressanta objekt. Bland annat Ichiro’s kortserie där slutpriserna varierade mellan 18 000 kronor och 76 800 kronor (Ace of Spades) för en enda butelj. Dessa är unika samlarobjekt har på kort tid ökat drastiskt i värde. Den svenskinitierade serien Part Nan Angelen såldes med flera utgåvor, från de första lanseringarna från slutet av nittio-talet. De flesta gick en bra bit över utropspriset. Även den svenska whiskyn Mackmyra visar återigen ett ökat intresse i budgivningarna. Avslutningsvis gick en Macallan Anniversary Malt 1971 25 years som såldes för 23 400 kronor inklusive avgifter.

Sommaruppehåll

Auktionerna tar en paus under sommaren och är tillbaka igen med höstens första auktion som visas från den 25 augusti. Utlämningen är dock öppen hela sommaren och det går bra att skicka in värderingsförfrågningar löpande under alla sommarmånader.

Inlämningen är stängd under juli månad men öppen som vanligt juni och augusti. Sista dag för inlämning till höstens första auktion är 16 augusti.

Se slutpriserna hos Bukowskis

Se hela katalogen på bukowskis.com