Papp·1 000 ml·12,5 % vol.
Produktnummer: Nr 223811
79 kronor
79 kronor per liter

Fruktig smak med inslag av gula päron, honungsmelon och lime. Serveras vid 8-10°C som sällskapsdryck, till vegetariskt eller till lättare fiskrätter.

Sockerhalt0,4 g/100ml
Sötma
Smakklocka1 av 12
Fyllighet
Smakklocka4 av 12
Fruktsyra
Smakklocka8 av 12
Laddar ...

Ursprung

Terre Siciliane är ett IGT som omfattar hela Sicilien.

ProducentCantine SettesoliAllt från Cantine Settesoli
Om producenten

Cantine Settesoli drivs som ett kooperativ och grundades 1958 av lokala vinbönder på Sicilien. Odlarna gick samman för att hjälpa varandra i en tid av lågkonjunktur och omfattande utvandring från efterkrigstidens Italien. Kooperativet ligger utanför den historiska staden Menfi på Siciliens västkust.

Visste du att...

I exempelvis Frankrike, Italien och Spanien är det vanligt att flera vinodlare går samman i ett kooperativ. Ett kooperativ kan exempelvis hålla nere kostnader för utrustning i vineriet. Ibland buteljeras vinerna under kooperativens varumärke och ibland producerar vinbönderna vin under egen etikett.

Information

Uppgifter från producent eller leverantör kan ändras över tid, vilket innebär att bild, förpackning eller årgång kan variera.

Allergener och annan obligatorisk information finns på etiketten, som alltid är mest aktuell.

Frågor om informationen? Kontakta Kundservice.

Kontakta kundservice

Liknande vin
Liknande produkter
Låt Amelia hitta vin med liknande smak

Testa vår AI-funktion Amelia som har testats av våra dryckesexperter.