FronteraCabernet Sauvignon, 2024

Box·1 500 ml·12 % vol.
Produktnummer: Nr 5291807
124 kronor
82 kronor och 67 öre per liter

Mycket fruktig smak med inslag av fat, svarta vinbär, örter, mörka körsbär, vanilj och skogshallon. Serveras vid 16-18°C till smakrika vegetariska rätter eller till rätter av fläsk- eller lammkött.

Sockerhalt0,3 g/100ml
Fyllighet
Smakklocka6 av 12
Strävhet
Smakklocka6 av 12
Fruktsyra
Smakklocka9 av 12
Odling & Produktion
Förpackning
Laddar ...

Råvaror

Cabernet sauvignon.

Ursprung

I Chile kan man i princip hitta alla klimattyper och odlingsförhållanden vad gäller vin. Med sin sträckning på 420 mil spänner landet från den heta, torra Atacamaöknen ner till det regniga och kalla Eldslandet.

ProducentConcha y ToroAllt från Concha y Toro
Om producenten

Concha y Toro grundades på 1880-talet av Don Melchor Concha y Toro. Vinmakare är Héctor Urzúa. Frontera betyder gräns på spanska. Inspirationen till namnet kommer från de fyra barriärer som omgärdar och skyddar Chiles vingårdar, Atacamaöknen i norr, bergskedjan Anderna i öst, Stilla havet i väst och glaciärerna i söder.

Visste du att...

Druvsorten cabernet sauvignon är historiskt förknippat med Bordeaux i Frankrike men har med framgång även odlats i Kalifornien, Sydafrika, Italien och Australien. Även Chile har satt druvan på kartan och producerar allt från enklare viner till prestigevin. Cabernet sauvignon från Chile har ofta en tydlig druvkaraktär.

Lagring

Vinet har lagrats två månader på ståltank och cementfat.

Information

Uppgifter från producent eller leverantör kan ändras över tid, vilket innebär att bild, förpackning eller årgång kan variera.

Allergener och annan obligatorisk information finns på etiketten, som alltid är mest aktuell.

Frågor om informationen? Kontakta Kundservice.

Kontakta kundservice

Liknande vin
Liknande produkter
Låt Amelia hitta vin med liknande smak

Testa vår AI-funktion Amelia som har testats av våra dryckesexperter.