KarasíZorah Wines, 2023

Flaska·750 ml·13,5 % vol.
Produktnummer: Nr 9400801
279 kronor
372 kronor per liter

Nyanserad, fruktig smak med inslag av körsbär, hallon, salvia, viol, blåbär och svartpeppar. Serveras vid 16-18°C till vegetariskt eller till rätter av fläsk- eller lammkött, gärna grillat.

Fyllighet
Smakklocka7 av 12
Strävhet
Smakklocka7 av 12
Fruktsyra
Smakklocka10 av 12
Laddar ...

Råvaror

Areni noir.

Ursprung

Armenien ligger i södra Kaukasien i Sydvästasien. Landet gränsar till Georgien, Turkiet, Azerbajdzjan och Iran. Druvorna till detta vin kommer från vingårdar som ligger 1 400 meter över havet i byn Rind i Vayots Dzor.

ProducentZorah Wines LLCAllt från Zorah Wines LLC
Om producenten

Zorah grundades av Zorik Gharibian. Förutom areni noir odlar man även de gröna druvsorterna voskèak och garandmak samt har vingårdar samplanterade med fler olika druvsorter.

Visste du att...

I Armenien har man grävt fram det äldsta vineriet som någonsin hittats i världen, Areni 1. Här fann man bland annat en vinpress och amforor med vinrester som var mer än 6000 år gamla.

Lagring

Vinet har lagrats cirka ett år på amforor, också kallade karas. Att lagra vin i lerkärl, amforor, är något som gjorts på flera platser genom historien. För att kärlen inte skulle gå sönder av trycket i jäsningen började man gräva ner dem. Förutom att krusen blev stadigare så hade det också fördelen att det är svalare under marken, något som är en fördel för både tillverkning och lagring.

Tillverkning

Musten jäste på en kombination av temperaturkontrollerade rostfria ståltankar samt betongtank.

Information

Uppgifter från producent eller leverantör kan ändras över tid, vilket innebär att bild, förpackning eller årgång kan variera.

Allergener och annan obligatorisk information finns på etiketten, som alltid är mest aktuell.

Frågor om informationen? Kontakta Kundservice.

Kontakta kundservice

Liknande vin
Liknande produkter
Låt Amelia hitta vin med liknande smak

Testa vår AI-funktion Amelia som har testats av våra dryckesexperter.