Flaska·750 ml·14,5 % vol.
Produktnummer: Nr 9475001
1199 kronor
1598 kronor och 67 öre per liter

Komplex, balanserad, fruktig smak med tydlig fatkaraktär, inslag av mörka körsbär, nougat, björnbär, kanel, tobak, vanilj och plommon. Serveras vid cirka 18°C till rätter av mörkt kött.

Fyllighet
Smakklocka10 av 12
Strävhet
Smakklocka9 av 12
Fruktsyra
Smakklocka9 av 12
Laddar ...

Råvaror

96% tempranillo och 4% garnacha.

Ursprung

Ribera del Duero ligger längs floden Duero i Kastilien-León på Spaniens högplatå vilket innebär att vingårdarna ligger på hög höjd. Här är klimatet kontinentalt vilket innebär kalla vintrar och heta somrar. Druvorna till detta vin kommer från flera olika vingårdar i La Horra. Vissa av vingårdarna är relativt nyplanterade och vissa är mycket gamla.

ProducentDominio de PingusAllt från Dominio de Pingus
Om producenten

Dominio de Pingus grundades av Peter Sisseck. Efter att ha arbetat i Bordeaux kom han till Ribera del Duero i början av 1990-talet för att arbeta som vinmakare åt Hacienda Monasterio. Efter en tid köpte Sisseck vingården La Horra och den första årgången av Pingus som lanserades var 1995. Sedan början av 2000-talet är produktionen biodynamiskt certifierad. Det sägs att vinet fått sitt namn av Peters danska faster som kallade honom Pingus för att inte blanda ihop honom med en annan Peter i släkten. Flor de Pingus är egendomens så kallade andra vin.

Visste du att...

Ribera del Duero fick DO-status (Denominación de Origen) 1982. Området omfattar cirka 19 000 hektar vinodlingar. Tempranillo, lokalt även kallad tinto fino eller tinta del país, dominerar odlingarna. Övriga tillåtna druvor är cabernet sauvignon, garnacha, malbec, merlot och den gröna albillo.

Lagring

Vinet har lagrats på franska ekfat varav 25 procent var nya.

Tillverkning

Musten jäste i rostfria ståltankar om 4 000 liter och tappades därefter över till ektunnor och tankar för malolaktisk omvandling innan det tappades om till ekfat för lagring.

Skörd

Druvorna skördades för hand.

Information

Uppgifter från producent eller leverantör kan ändras över tid, vilket innebär att bild, förpackning eller årgång kan variera.

Allergener och annan obligatorisk information finns på etiketten, som alltid är mest aktuell.

Frågor om informationen? Kontakta Kundservice.

Kontakta kundservice

Liknande vin
Liknande produkter
Låt Amelia hitta vin med liknande smak

Testa vår AI-funktion Amelia som har testats av våra dryckesexperter.