Dryckesauktion kalendarium

Majauktionen: Höga slutpriser för whisky

Auktionen den 14–16 maj bjöd på höga slutpriser för viner från klassiska vinområden samt skotsk och japansk whisky.

Från norr till söder längs Rhône

Majauktionen bjöd på en bred samling viner från Rhônedalen. Stora namn som Guigal, Chapoutier, Jaboulet, Chave och Delas paraderade förbi, men också namnkunniga men mindre producenter som Rayas, Michet, Rostaing och Clape. En post med en serie av Guigals tre berömda ”La La’s”: Landonne, Mouline och Turque från 1985 hamnade högst med ett klubbat pris på 22 500 kronor, det vill säga 9 000 kronor per flaska om vi räknar in avgifter. Från Châteauneuf-de-Pape fanns flera poster med Château Rayas från i dag sällsynta 1980- och 1990-talsårgångar, både i vitt och rött. En post med två flaskor röda Réservé 1989 klubbades efter intensiv budgivning för 13 000 kronor, 217 procent över utropspris.

Champagnehus och odlarchampagne

I champagnekategorin är årgången 1996 fortfarande en av de mest eftersökta. En låda med sex flaskor Salon 1996 klubbades över utropspris på 27 200 kronor. På andra sidan skalan från de stora champagnehusen har vi småodlarna. I majauktionen fanns flera poster att välja på. De tidiga sverigeklassikerna Bonnaire och André Clouet fanns med i två poster om fyra respektive tre flaskor från 1996 som klubbades över utrop för 4 400 kronor respektive 3 700 kronor.

Vin från Bourgogne fick högsta slutpris

Från Bordeaux gav en post om sex flaskor Cheval Blanc 1990 ett slutpris på 40 000 kronor exklusive avgifter och en ensam flaska Haut-Brion 1989 slutade på över 15 000 kronor. Stora årgångar som dessa drar till sig stort intresse. En flaska Château Latour 1959, 1900-talets möjligen mest omtalade årgång klubbades efter budgivning för 13 800 kronor. Från samma årgång hittade vi också en annan legendar från Bordeaux, fast nu i vitt och sött; Château d’Yquem, som kanhända ändå vann årgångsstriden med en flaska från 1945, vilken klubbades för 11 500 kronor.

För att komma till auktionens högsta utrop får vi gå till Bourgogne och högt eftertraktade Domaine de la Romanée Conti (DRC). I majauktionen hamnade fyra poster DRC med en flaska i varje bland de tio högst klubbade priserna – prismässigt i ett eget auktionsuniversum. En flaska från själva vingården Romanée-Conti och det stora året 2005 hade auktionens högsta utropspris, 120 000 kronor. Slutpriset blev 135 500 kronor, eller 162 600 kronor inklusive avgifter.

Nya trender når dryckesauktionen

Småskaliga Jura är ett spännande men mer sällsynt vinområde i dryckesauktionssammanhang. Fyra poster med både magnum och helflaskor från naturvinsikonen Domain J-F Genevat visades stort intresse. Kanske har naturvinstrenden till slut också hittat till dryckesauktionerna?

Sällsynt whisky från Skottland och Japan

Av auktionens högst klubbade poster tog sig kategorin whisky in på andra till fjärde plats. I täten klassiska The Macallan, denna gång med ett paradnummer: egna 52-åriga buteljeringen ”Select Reserve” från 1946 som klubbades för 99 000 kronor, det vill säga 118 800 kronor inklusive avgifter. Äldre destilleringar av Laphroaig, Bowmore och mer sällsynta Ben Wyvis drog också till sig stort intresse och höga slutpriser.

Efterfrågan på japansk whisky fortsätter – särskilt whisky från tiden innan den japanska destilleridöden drog fram under tidiga 2000-talet. Efter intensiva budgivningar blev det höga slutpriser för tre sällsynta buteljeringar från nedlagda kultdestilleriet Karuizawa. 1984 i Noh-serien klubbades för 62 000 kronor – 311 procent över utropspris.

Välkommen till vår säsongsavslutande juniauktion som klubbas den 11–13 juni 2018. Därefter har vi ett sommaruppehåll fram till september.

Patrik Nordström

Biträdande värderingsperson, Systembolaget

Se katalogen hos Bukowskis

Katalogen hittar du här