Dryckesauktion kalendarium

Allt om auktionen 10 - 12 december

Tidens tand ger fler dimensioner. Det ser vi tydligt i årets sista dryckesauktion, som består av 1521 utrop.

De cirka 300 utropen champagne borgar för att många olika smakpreferenser kan tillfredsställas. För den som gillar det brödiga, kaffearomiga, rostade och nötiga finns fina exempel på 60- och 70-tals champagner som ännu är vid gott liv. Här finner vi bland annat årgångs-Krug 1969 och 1971, 1964 Comtes de Champagne och 1976 Dom Perignon. I mellanåldrarna 80- och 90-tal finner vi mer av spänst, fruktdriv och krämighet. 1983 Salon, 1985 Cristal eller de många 1988:orna är exempel på det ännu livfulla 80-talets champagner. 90-talet domineras av 1990 och 1996, som ensam deltar med hela 59 utrop där elegant syra är ledstjärna. Den ’moderna’ tidens champagner, från 2000-tal och fram till i dag, representeras av många årgångar som är i bra drickfas nu. 2002, 2004 och 2006 står för fin mognad,  2008, 2009, 2010 för mer ungdomlighet.

Åtta decennier med Bordeaux

Historiens vingslag syns också i Bordeaux-viner från 1942 och fram till 2015. Äldre tiders viner med grov struktur och avsedda som man sa ’för barnbarnen’ att njuta som vuxna, finns som stil inte många kvar av. Det gör det extra spännande att i provningar att få uppleva gamla tiders Bordeaux och den anda som rådde då. Den stora omvandlingen med start i 70-talets årgångar och teknikförändringar samt förbättringar under 90- och 2000-tal leder oss fram till en mer välbalanserad och friskare Bordeaux-stil. Det visar nu tydligt årgångar som 2006, 2008, 2011, och 2012, som alla är drickbara redan nu.

Traditioner möter modern teknik

Bland de 106 italienska utropen härstammar de flesta från Piemonte. Området har med sina mustiga viner länge varit kärt för den svenska marknaden. De vindlande dalgångarna med spektakulära vingårdar har alltid haft rykte om sig att vara riktigt långlivade och behöva lång lagring för att komma ut. Bland utropen finns äldre viner som 50-, 60- och 70-tals Barolo/ Barbaresco. Dessa kan vara intressanta att jämföra med viner från den unga generationen som – här som på många andra håll i världen – strävar efter att göra viner med högre kvalitet som är drickbara tidigare. Den förhöjda medeltemperaturen i området ger vinerna en generösare frukt med mer fruktsötma och rondör. Byar med viner som förr var bångstyriga med råa tanniner kommer nu ut med en mer lättillgänglig attityd. Bra exempel på detta är årgångarna 2007, 2008, 2011 och 2012 som börjar bli behagliga redan nu både i Barolo och Barbaresco.

Sällsynta destilleringar och unika utgåvor

December-auktionen bjuder på många destillat på högsta nivå. Den vinösa karaktären i en mogen Armagnac blir tydlig i flera fina exemplar, den äldsta från år 1900 – en Ferté de Partenay Grand Armagnac – och på cognacssidan 1914 Pierre Ferrand Memoire Vintage Cognac Grande Champagne där svarteken får tala sitt uttrycksfulla språk. En cognac som överlevt två världskrig.

Men det är på maltwhiskysidan de verkliga excesserna stoltserar. Där hittar vi Bowmore 1964 43 Years Old White, Highland Park 1973 34 Years Old Single Cask, Springbank 1966 och den mycket omskrivna Yamazaki Sherry Cask 2013 Release. Som kronan på verket, i kristallkaraff, den mycket sällsynta Macallan Lalique 55 Years Old 2nd Release. Denna whisky kom i tre exemplar till Systembolaget för försäljning i december år 2007.

Välkommen den 10 - 12 december!

Johan Blanche

Värderingsansvarig, Systembolaget